10 Soruda Trafik Cezasına İtiraz

Trafik Ceza İtiraz

Trafik Cezası İtiraz

Trafik cezasına itiraz ile ilgili 10 temel soruya cevap verdik. Bu maddeleri incelerek fikir sahibi olabilirsiniz.

1) Trafik cezalarının tarafıma kaç gün içinde tebliğ edilmesi gerekir?

Adınıza kesilmiş trafik cezaları tarafınıza 10 iş günü içinde tebliğ edilmelidir.

2) Ceza yüze karşı okunduğunda yahut plakaya uygulandığında itiraz süresi kaç gündür?

Cezanın yüzünüze karşı okunduğu andan yahut plakaya uygulandığının size tebliğinden itibaren 15 iş günü içinde itiraz edebilirsiniz.

3) Hakkımda trafik cezası olup olmadığını nereden kontrol edebilirim?

Trafik cezanız olup olmadığını e devletten, emniyet genel müdürlüğü sitesinden, ptt online sitesinden, Egm Trafik ceza sorgu, gelir idaresi başkanlığı sitesinden bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.

4) Trafik cezasına itirazı nereye yapmalıyım?

Trafik cezalarına itirazınız haklı ve geçerli sebebe dayanıyorsa Sulh Ceza Hakimliklerine yapabilirsiniz.

5) Ehliyetime alkol sebebiyle el kondu ancak promilin olduğundan yüksek çıktığına eminim. İtirazım işe yarar mı?

Bu durumda mutlaka tarafımıza başvurmanızı öneririz. Alkolmetrelerin bakımının düzenli yapılmaması sebebiyle sık sık promil konusunda şikayet almaktayız. Trafik cezasına itiraz ederken kritik yerleri belirtmemiz sonucunda cezaları iptal ettirebilmekteyiz.

6) Trafiği tehlikeye sokma suçundan hakkımda ceza davası açıldı. Avukat ile takip etmeli miyim?

Elbette etmelisiniz. Trafiği tehlikeye sokma suçunun cezası hapis yada adli para cezası olabilir. İyi bir avukat tarafından takip edildiği takdirde ceza almanız engellenebilir bu sebeple mutlaka avukat ile takip önermekteyiz.

7) Ehliyetime 6 ay süresince el konuldu. İtirazdan sonucu bu süreden önce elde edebilir miyim?

Altı aylık cezalarda öncesinde sonuçlanacağına dair bir garanti veremiyoruz. Bu sebeple en az 2 yıllık cezalarda bize başvurmanızı öneririz.

8) Antalya’da 235-TL miktarındaki para cezasına itiraz edildiğini ve kabul edildiğini okudum. Kendi cezamı iptal ettirmem mümkün olur mu?

Trafik cezasının haksız yere kesildiğini düşünüyorsanız mutlaka bir avukat eşliğinde itiraz etmelisiniz. Antalya’da yaşanan olayda hakkında 235-TL para cezası kesilen otomobil sürücüsü sol şeridi sürekli ve haksız yere işgal etmediğini dile getirmiştir. Böylelikle mahkeme şu şekilde karar vermiştir:

“Dosya incelemesinde Antalya ilinde her 3 şeridi işlek yollardan biri olup şehir içi hız sınırlaması olan 100. Yıl Bulvarı’nda söz konusu aracın sol şeridi sürekli ve keyfi olarak ihlal etmesinin söz konusu olamayacağı anlaşıldığından itirazın kabulü ve idari para cezasının kaldırılmasına karar verilmiştir.”

9) İtirazı kendim yapamaz mıyım?

Elbette yapabilirsiniz. Ancak idari süreçlerdeki itirazlarda içeriği güçlü bir dilekçe hazırlamak iptal ettirmek bakımından önem taşıdığından süreci bir avukat ile takip etmenizi öneriririz.

10) Alkollü araç kullandığıma dair ehliyetime el konmak istendiğinde polislerden kan tahliline götürülmemi isteyebilir miyim?

Elbette isteyebilirsiniz. Polis memurları söz konusu yükümlülüğü yerine getirmez ise en yakın hastaneye giderek kan tahlili yaptırmanız itiraz süresinde işinizi kolaylaştıracaktır.

Trafik cezalarına itiraz ile ilgili makalemizde bilgiler umarız sorularınıza cevap olmuştur. Yukarıda sayılı durumlar dışında özel bir durumunuz var ise bize Avukata Sor sayfamızdan bilgi alarak.  Online Hukuki Danışmanlık Talep Formunu doldurarak danışmanlık talep edebilirsiniz.

Diğer

ceza itiraztrafiktrafik cezası

3 Yorumlar

  • 04.08.2019 tarihinde yapmış olduğum trafik ihlaline ilişkin kesilen ceza tarafıma 22.10.2019 tarihinde tebliğ edilmiştir. bu cezaya itiraz edebilirmiyim ve nasıl itiraz edebilirim.

    • Merhaba, yasal itiraz süreniz cezanın size tebliğinden itibaren 15 gündür. Süre dolmadan internet sitemizde yer alan iletişim numarası ile bizimle irtibata geçerseniz itirazı gerçekleştirebiliriz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    İletişime Geç
    close slider

      WhatsApp chat