Airbnb’nin Hukuki Boyutu Nedir?

airbnb hukuki danışmanlık

Airbnb, 2008 yılında ABD San Francisco’da kurulan ve şuanda 192 ülke 33 bin şehirde 800 binin üzerinde kiralık mekan seçeneği sunan bir internet hizmetidir. Airbnb’de uzun/kısa dönemli başka birinin evinde konaklayacak kişiler kiracı; kendi evinde/odasında kiracıları ağırlayan kişilere ise ev sahibi denir. 

 

Son zamanlarda ev sahiplerinin taşınmazlarına belediyeler tarafından uygulanan çeşitli cezaları duymaktayız. Evrenselleşen dünyada seyahat özgürlüğünü kullanarak başka bir ülke/şehirde kalan her insanın otellerden daha ekonomik yerlerde barınma hakları vardır. Airbnb bu açıdan aynı zamanda dayanışmanın önünü açan bir internet hizmetidir.

 

Peki, Airbnb’de Ev Sahipleri Kendilerini Hukuki Olarak Nasıl Koruyacaklar?

 

Airbnb’de ev sahiplerinin hukuki olarak kendini korumak için ilanın verilmesinden ödemelerin alınmasına kadar izlenebilecek bir çok yol bulunmaktadır. Bu tip teknik hususların dışında özellikle onbeş günden fazla sürecek konaklamalar için belirli süreli/kısa süreli kira sözleşmeleri hazırlamak hem kiracıyı hem ev sahibini hukuki olarak koruyucu nitelikte olacaktır. Ancak bu kira sözleşmelerinin taraflarından biri yabancı olduğunda uygulanacak şekil şartlarına dikkat etmek gerekir.

 

Gerek söz konusu kira sözleşmelerinin hazırlanması gerekse ilan ve ödeme sırasında dikkat edilecek hususlarla ilgili olarak avukat desteği için “Avukata Sor” hizmetimizden yararlanarak büromuzun avukatlarına ulaşabilir, danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Uluslararası Hukukİş Hukuku

airbnb

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    İletişime Geç
    close slider

      WhatsApp chat