Bilişim Suçları Nelerdir?

Bilişim Suçları ve Bilişim Suçları Nelerdir

Bilişim suçları, bilgisayar, cep telefonu, tablet gibi iletişim araçları yahut pos makinası, atm’ler gibi alışveriş araçlar kullanılarak elektronik ortamda işlenen suçlar anlamına gelir.

Ülkedeki yargı sisteminin en zorlandığı noktalardan biri bilişim suçlarıdır. Teknoloji hızla gelişiyor ve bu gelişime bağlı olarak suçların çeşitliliği artıyor ancak yargı sistemimiz aynı hızla gelişmediği için suçların cezasını uygulamak konusunda hem yavaş hem yetersiz kalıyor.

TCK’da Düzenlenen Bilişim Suçları Nelerdir?

5237 sayılı TCK “Bilişim Alanında İşlenen Suçlar başlığı altında tüm bilişim suçlarını 243 ile 245 maddeleri arasında düzenlemiştir.

İlgili bilişim suçları şunlardır;

 • Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243),
 • Sistemi Engelleme, Bozma, Erişilmez Kılma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu (TCK m.244),
 • Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245),
 • Yasak cihaz veya program kullanma suçu (TCK m.245/a).

Siber suçlar olarak da anılan bilişim suçlarının işlenmesinde günümüzde en yaygın kullanılan araç bilgisayarlar olmaktadır. Bilişim hukuku ile ilgilenen avukatların öncelikle bilgisayarların teknik alt yapılarına ve sistemlerine hakim olmaları gerekir. Bu sebeple yazımızın başında bilişim suçlarının tespitinde önemli olan IP adresinin ne olduğunu açıklamak isteriz. IP adresleri bilişim suçları işlenirken tespit edilecek iletişim araçlarının tespiti bakımından önemlidir.

Peki, IP Adresi Nedir ve Türleri nelerdir?

Statik IP adresi, belirlenen cihaz veya sunucu için sabit kalan ve değişmeyen internet adresidir. Dinamik IP adresi ise isminden de anlaşılacağı üzere internete her bağlanıldığında değişen IP adresidir.

Bilişim suçları söz konusu olduğunda öncelikle dava konusu adreslerin IP olarak adlandırdığımız internet protokol numaraları tespit edilmektedir. Bu adreslerin oluşturulma tarihi ve kim tarafından oluşturulduğu da önem taşır. Hatırlatmak isteriz ki evlerimizde bulunan ADSL modemlerinde dahi benzer bir uygulama mevcuttur. Bu modemlerden statik IP adresi almak mümkün olmaktadır.

Bununla birlikte her zaman IP adresleri yeterli olmamaktadır. IP adreslerinin yeterli olmadığı durumda izlenecek yol Yargıtay 8.Ceza Dairesi’nin 2014/9860 sayılı kararında açıklanmıştır. IP adresleri yeterli olmadığı durumda GSM şirketleri tarafından bir IP adresi, birden fazla kişiye PORT yapılarak verilebilmektedir. Bilgisayar içindeki her program, iletişim için ayrı birer port kullanmaktadır. Bu nedenle bilgisayardaki programların iletişimi için IP ve port numarası olmak üzere iki tane adres numarası gerekmekte, IP adresi Port numarası olarak gösterilmektedir. Tutulmasında yasal zorunluluk bulunmayan PORT bilgisine ulaşıldığında, birden fazla kişiye verilen IP nin, suçun işlendiği saatte kim tarafından kullanıldığının belirlenmesi mümkün olmaktadır.

Bilişim suçları ile ilgili her türlü soru ve sorununuzu büromuzun avukatlarına yöneltmek için Online Hukuku Destek sayfamızı ziyaret edebilir veya Avukata Sor hizmetimiz hakkında bilgi sahibi olmak için sayfamızı tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

İnternet ve Bilişim Hukuku

bilişim suçuhackerinternet suçlarıonline suçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  İletişime Geç
  close slider

   WhatsApp chat