Telif hakları ihlali halinde ne yapabilirim?

Telif hakları ihlali halinde ne yapabilirim?

Fikir ve Sanat Eserlerine ilişkin manevi ve mali haklara ilişkin hukuk ve ceza davaları açılabilir. Edebiyat eserleri, sanat eserleri, bilgisayar programları, yazılımlar, buluşlar, tasarımların sahiplerinin kullanabileceği hukuk davaları şöyledir:

Haklarına tecavüz edilen eser sahibi, eserinin değiştirilmiş şekilde çoğaltılmasının yayım ve temsilinin önlenmesini; değiştirilmiş şekilde yayımlanmış yerlerde ilan yolu ile düzeltilmesini isteyebilir.

Eser üzerindeki mali haklarına tecavüz edilen eser sahibi;

  • Sözleşme yapılmış olması halinde isteyebileceği bedelin veya tespit edilecek rayiç bedelin en çok üç kat fazlasını isteyebileceği tecavüzün ref’ini (tecavüzün giderimi) davasını açabilir.
  • Tecavüz tehlikesine maruz kalan eser sahibi muhtemel tecavüzün menini (önlenmesini) isteyebilir.
  • Uğradığı manevi zarar nedeniyle manevi tazminat ödenmesi için dava açabilir. Temin edilen karı da ayrıca talep edebilir. (Maddi ve manevi tazminat davaları)

Eser sahibi yukarıda bahsedilen haklarını, davalının ikamet ettiği yer, haksız fiilin meydana geldiği yer ya da davacının ikamet ettiği yer mahkemelerinde talep edebilir.

FSEK kapsamında eser sahiplerinin telif haklarının ihlali halinde kullanabileceği hukuki yollar yukarıda sayılmakla birlikte, davalar açılmadan önce, yaşanabilecek muhtemelen diğer hak kayıplarının meydana gelmemesi için avukatlarımızla iletişime geçmenizi öneriyoruz. Dava açmak, açılan davalara cevap vermek, telif ve eser sahibi hakları konusunda danışmanlık almak, sözleşme hazırlamak için, BURADAN iletişime geçebilirsiniz.

Fikri Sınai Mülkiyet Hukuku

fikri hukukteliftelif hakkı ihlali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


    İletişime Geç
    close slider

      WhatsApp chat